Pro zahrádkáře je začátek podzimu nejkrásnějším a zároveň nejsmutnějším obdobím. Nejkrásnější v tom, že vrcholí sklizeň ovoce a zeleniny a užíváme si tak plodů naší celoroční péče. Stromy se začínají vybarvovat nejrůznějšími odstíny, a i když na zahrádce již nekvetou skoro žádné květiny, hraje obrovskou paletou barev. Nejsmutnější v tom smyslu, že se příroda chystá k zimnímu spánku a pohodové dny odpočinku a pohybu na zahrádce končí. Nastává čas dlouhého zimního čekání na první jarní kvítky, zvěstující opět probouzení květeny a příjemně strávený čas na zahrádce.
Zahradníkův rok začíná právě podzimem, kdy se připravuje půda pro příští rok. Do volných záhonků je ideální zarýt kompost nebo hnůj, aby se do půdy doplnilo dostatek živin pro jarní výsev. Zbavujeme se již odkvetlých a suchých rostlin. Uschlé stonky ustřihneme u půdy, aby mohli rostlinky z jara opět obrazit a nic jim v tom nebránilo. Odkvetlé jednoleté plodiny vytáhneme celé i s kořenem.
Rostliny, které jsou náchylné na mrazíky, je dobré zazimovat. Menší rostlinky jako jahody a bylinky stačí přikrýt chvojím z jehličnatých větviček. Menší keře a malé stromky je vhodné zabalit do zahrádkářské textilie, ta rostlinky ochrání před mrazy. Je dobré nechat rostlinky zabalené až do ledových mužíků, i když už pod textilií začínají hojně rašit. Předejdete tak zbytečnému pomrznutí nových výhonků ranním přízemním mrazíkem. Když už je v březnu a dubnu krásné slunečné počasí, neznamená to, že nemohou uhodit náhle přízemní mrazíky a nádherně rozjeté mladé výhonky přijdou vniveč. V tomto případě se rozhodně vyplatí počkat, navíc rostlinkám je v mini skleníku lépe a můžou tak rozjet pořádné bujení.
Pokud máme na zahrádce nějakou nádrž na vodu, je dobré nádobu na zimu vypustit, aby po zamrznutí nepraskla.
Venkovní zahradní nábytek je vhodné uklidit alespoň pod stříšku a zakrýt igelitem. Nejlepší je nábytek uschovat do zahradního domku, sklepa nebo garáže.
V zimě nás již čeká jen prořezání ovocných stromků a sypání semínek ptáčkům do krmítka.