Hnojiva dělíme na dva druhy:
– Organická – kompost, chlévský hnůj, drůbeží trus apod.
– Umělá – tekutá, granulovaná, tyčinková apod.
Vždy je třeba si ujasnit, na co hnojivo budeme používat. Jiný typ bude v užitkové zahradě a jiný zas pro okrasné rostliny. Každá rostlina potřebuje jiné živiny (dusík, fosfor, draslík, to je základ výživy rostlin) a z toho důvodu v zahradě nemůžeme použít jen jeden typ hnojiva.
Hned na začátku připomeňme, že už od pradávna je za jedno z nejlepších hnojiv považován klasický zetlelý kompost (složený z trávy, listí, drobných rozsekaných větví, zahradní zeminy apod.). Kompost při hnojení nikdy neukládejte moc hluboko, spíše ho do záhonu mělce zapravte. Odvděčí se vám jak okurky, papriky, tak se výborně osvědčí v pařeništi nebo ve skleníku.
Chlévský hnůj obsahuje vysoký podíl dusíku, který podporuje růst všeho zeleného. Ovšem u chlévského hnoje s opatrností, větší množství dusíku může způsobit ztmavnutí listů a tím sníženou obranyschopnost proti škůdcům. Ideální je hnůj z ekologického zemědělství, nebo od souseda, u kterého víte, jak hospodaří. Stejně tak u drůbežího trusu dávejte pozor na množství, které použijete, neboť obsahuje velmi vysoký podíl dusíku. Doporučované dávkování je jeden díl trusu a pět dílů zálivkové vody. Dále je nutno počítat s nepříjemným odérem, který tento trus vydává.
Zajímavým zdrojem minerálních látek je popel ze dřeva (třeba po topení v krbu, nebo z táboráku). Jen pozor na to, že obsahuje hodně vápníku a ten nedělá dobře kyselomilným rostlinám.
V dnešní době už je na trhu opravdu široká paleta umělých hnojiv a to v různé formě. Tato hnojiva se hodí třeba v době, kdy je potřeba rychle dodat živiny, například při tvorbě květů, plodů. Umělá hnojiva jsou většinou jasně popsána, na které typy rostlin jsou použitelná a v jakém množství. Podívejme se spíš na význam jednotlivých prvků v těchto hnojivech:
– Draslík – důležitý při růstu a fotosyntéze´
– Fosfor – při začínajícím kvetení či tvorbě plodů
– Vápník -důležitý pro kořenový systém
– Železo – pro barvu listů, zabraňuje jejich žloutnutí
– Hořčík – důležitý pro fotosyntézu
– Dusík – důležitý pro růst rostlin, pro vznik chlorofylu