Pokud jste někdy měli psa, sami dobře víte, jak vás už jen samotná přítomnost dokáže povzbudit a zlepšit náladu. Představte si, že jde o vycvičeného psa na pomoc lidem různého věku a stavu, kteří jsou dlouhodobě nemocní anebo je trápí obyčejná samota a chybí jim kontakt se světem.
Jako léčebná metoda se canisterapie používá už po tisíciletí, jen dříve se jí tak neříkalo a lidé se psem pracovali pudově. Dnes jde o doplňkovou léčebnou metodu, která ve své podstatě působí jak na fyzickou, tak i psychickou stránku člověka. Jejím cílem je prospět lidem, aby se buď zlepšil jejich zdravotní a psychický stav nebo se alespoň udržel na přijatelné míře. V případech, kdy nejsou jiné terapie účinné a nebo je nelze používat ( např. autismus, Alzheimerova choroba a podobně).
Vycvičení pejsci docházejí se svým páníčkem nejen do domovů pro seniory, ale i do jiných sociálních zařízeních, a samozřejmě chodit můžou i za nemocnými lidmi do jejich domovů. Co tedy dokáže canisterapie? Pozitivně působí na centrální nervovou soustavu, ovlivňuje jemnou i hrubou motoriku, uvolňuje napětí a křeče, napomáhá komunikaci…
Ostatně už jen samotná přítomnost speciálně vycvičeného psa navozuje klid, pohodu, zlepšuje náladu, dává pocit jistoty, bezpečí a přátelského prostředí. Nejčastěji se pro canisterapii zmiňují zlatí retrívři, za vhodná plemena se považují také labradoři, kólie nebo třeba jack rusell teriér. V podstatě se jím může stát kterákoliv rasa, nebo i kříženci, důležitější než samotné psí plemeno je povaha psa a jeho vlastnosti (veselý, přátelský, hodný). Aby se pes mohl stát terapeutem musí absolvovat se svým pánem speciální kurz a pak spolu musejí chodit pravidelně na přezkoušení. Obdobně je to i u člověka, který může být proškoleny laik nebo profesionál, někdo nabízí canisterapii zdarma, jiný za úhradu.