Někteří z vás si mohou pod pojmem mobilní dřevostavba představit krabičku se sardinkami, jak jsou tam ty chudinky malé rybky natěsnány v olivovém oleji nebo ve vlastní šťávě. Je to vskutku děsivá představa, ale velmi zkreslená a vyvolaná hlavně objekty, které slouží jako dočasné útočiště v kempech nebo rekreačních osadách. Celoročně obyvatelné objekty jsou dispozičně řešené s plošnou výměrou odpovídající velikosti běžného vícepokojového bytu, jsou plně zateplené a vybavené systémy pro vytápění.
Jak se vytápí mobilní dřevostavba – záleží na možnostech stavební firmy a na vzájemné dohodě se zákazníkem, většinou se jedná o elektrokotel nebo elektrické přímotopné panely. Vhodnou alternativou, zejména kvůli nízkým provozním nákladům, je vytápění v krbových kamnech. Zde je však nutná úprava objektu, aby odpovídal bezpečnostním protipožárním standardům, a samozřejmě zajištění skladovacích prostor pro palivové dřevo, aby bylo dobře proschlé a připravené v průběhu celé zimní sezóny. Toto řešení je však schůdné a oblíbené zejména tam, kde očekáváme vyšší stupeň nezávislosti na dodavatelích energií a snížení provozních nákladů na minimum.
Energie z vlastní zahrady – v životě by měla panovat rovnováha mezi příjmem a výdejem, týká se to nejen lidského těla, ale i veškerého dění v přírodě a ve vesmíru. Lidský život tomuto stavu však jen málokdy odpovídá, většinou vydáváme příliš mnoho energie na práci a nezbývá nám pak dostatek času a prostoru na odpočinek, relaxaci a spánek. Současný hektický a stresující život nás primárně ohrožuje na zdraví a život mimo městskou zástavbu, třeba v mobilní dřevostavbě s vlastní zahradou je jednou z cest, jak více energie získat zpět. Skvělým zdrojem je vlastní zahrada, okolní příroda – stromy a květiny, kam bychom měli chodit častěji čerpat sílu a omezit návštěvu restaurací a dalších přelidněných míst.