Vybudovat si na zahradě koupací plochu rozhodně není nápad, který by měl jít hned do koše. Právě naopak, můžete se pak koupat venku kdy budete chtít.
Umět využít zahradu do posledního centimetru umí jen málokdo. Pokud se o to chcete alespoň pokusit, určitě byste měli uvažovat o vlastní koupací ploše. Společně se zahradním posezením a nějakými těmi rostlinkami by totiž vlastní koupání měla být priorita každého majitele alespoň průměrné zahrady. Není potřeba kupovat hned velký bazén. Ty už dnes nejsou tak v kurzu jako v minulosti. A to hlavně pro jejich náročnost, potažmo cenu. Navíc nikdo nechce kvůli pár metrům čtverečním vody rozrývat celý pozemek. Nadzemní modely jsou však už daleko přístupnější – cenově i co se stavebních prací týče. Jsou levné a zároveň není kvůli nim nutné ani jednou kopnout do země. Ideální.
Abyste si však nemysleli, stále se jedná o vodní plochu, o kterou je z pochopitelných důvodů nutné se během jejího provozování adekvátně starat. Pod pojmem „adekvátně starat“ se ukrývá hlavně nutnost vodu udržovat čistou. Když toto nedodržíte, velmi rychle se začne její kvalita snižovat a nebude ke koupání vhodná. Možností, jak docílit čistoty vody, je více.
Základem všeho jsou chemické přípravky nejrůznějšího druhu. Nejpoužívanější jsou v našich zeměpisných šířkách přípravky na bázi chlóru. Jsou cenově dostupné a fungují více než dobře. Jejich nevýhodou je zápach, který hlavně při vyšších koncentracích už může působit opravdu nepříjemně. Chlór také může negativně účinkovat v kombinaci s jemnější pokožkou, třeba u dětí. V takovém případě je nezbytné buďto snížit dávkování, nebo sáhnout po něčem jiném, třeba aktivním kyslíku nebo mořské soli se solonizační jednotkou.
V případě, že budete mít vodní plochu po většinu dne zakrytou a využívat ji budete pouze po omezený čas, je možné notně snížit dávku chemických preparátů, díky čemuž ušetříte. Plocha se zakrývá pomocí speciálních bazénových plachet, které mohou být klasické nebo solární. Solární mají ještě navíc tu vlastnost, že ohřívají vodu.