Zaručeně se mnou budete souhlasit v tom, že se lidé bez peněz neobejdou. Zejména v naší době, kdy máme spoustu potřeb, z nichž už většinu vlastními silami uspokojit nelze, a tak si musíme co chvíli něco kupovat, a tedy za to platit právě penězi. Peníze jsou nezbytné, a proto je nezbytné i takové počínání, které vede k jejich získání. Tedy obvykle práce.
Lidé se tedy často volky nevolky rozhodnou nechat se u někoho zaměstnat. Očekávají totiž, že za to dostanou zaplaceno a ze získaných finančních prostředků pak budou žít. A pokud zaměstnavatel právě nekrachuje nebo nejde o nějakou pochybnou existenci, pak zaměstnanci své peníze dostanou.
Ovšem je tu jeden háček. A sice to, že zaměstnanci dostávají čistou mzdu, z níž mají žít. Jenže než ji získají, je jim obvykle nabídnuta mzda hrubá. A kdo se domnívá, že dostane hrubou mzdu, ten se mýlí. A vzhledem k tomu, že je hrubá mzda vyšší než ta čistá, může takové nepochopení zapříčinit problémy. Člověk počítá s větší částkou, a když pak dostane míň, může zjistit, že z toho už své potřeby neufinancuje.
A jak je možné, že zaměstnance takto ‚berou na hůl‘? Je to vlastně prosté. A není na tom nic nekalého. Zaměstnavatel prostě zaměstnanci sdělí, kolik za něj utratí, a to je ona hrubá mzda. A za pokles při změně hrubé mzdy na čistou může zdanění a také placení sociálního a zdravotního pojištění, což se z hrubé mzdy strhává. A čistá mzda, kterou dostane zaměstnanec na ruku, je pak ta zbývající částka.
A jak zjistit rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou, aby kdokoliv zjistil, zda se mu za nabízenou hrubou mzdu pracovat vyplatí nebo ne? Jak si to spočítat?
Nejjednodušší je vsadit na kalkulačku čisté mzdy na internetu. S tou to totiž dokáže rychle, spolehlivě a pohodlně spočítat kdokoliv. A tomu, kdo si to spočítá, nehrozí, že bude nemile překvapen, až zjistí, že je jeho mzda nižší, než jak to předpokládal.