Voňavá pochoutka, vyrábějící se v Olomouckém kraji má jak své příznivce, tak i odpůrce. Těžko říct, koho je více. Spousta lidí na ně nedá dopustit a další spousta lidí je naopak nemůže ani cítit. Tento zrající sýr, vyráběný z odtučněného mléka se vyrábí již od 15. století a originál je ceněný i ve světě.
První písemná zmíňka o tvarůžcích pochází z 15 století, kdy se běžně konzumovaly na venkově. Olomoucké tvarůžky se nevyrábí přímo v Olomouci, ale v nedalekých Lošticích. Svůj název získaly podle Olomouckých trhů, na kterých probíhal prodej. Tvarůžky takové, jak je dnes známe se začaly v Lošticích vyrábět v roce 1876 a výroba properovala až do první světové války. Po druhé světové válce byla navíc výrobna znárodněna a bohužel do prostor a strojů na výrobu tvarůžků se dlouhodobě neinvestovalo. Naštěstí v roce 1991 byla firma vrácena v restituci potomkům původních majitelů. A jak to dopadlo? Noví majitelé se naštěstí nezalekli a zahájili výrobu. Dnes zaměstnávají přes 130 zaměstnanců.
Tvarůžky jsou oblíbené především pro svoji silně aromatickou vůni, pikantní chuť a navíc jsou nízkotučné a vhodné pro dietáře. Základem výroby je tvaroh, který je prosolen a poté zraje. Pomletý se vytvaruje do koleček či jiných tvarů a dozrává v sušárně. Po omytí kvasinek opět zrají na sušících roštech. Po dozrání jsou ještě uloženy dva dny v chladu, kde nadále zrají.
Pokud se chcete podívat na to, jak se tvarůžky vyrábí, pak přímo v Lošticích najdete muzeum Olomouckých tvarůžků, které je otevřeno přímo ve výrobně. Pokud se do Loštic vypravíte a chcete si pochutnat na něčem netradičním, navštivte i tvarůžkovou cukrárnu, která nabízí tvarůžkové zákusky. Kombinace slaných pikantních tvarůžků s ingrediencemi, jako jsou povidla, ořechy, listové těsto, koření nebo třeba medvědí česnek vás přivede do tvarůžkového nebe!